Ładuje...

Spisanie testamentu – koszt

Sporządzenie testamentu jest jedną z tych czynności, której nie warto zaniedbywać. Dzięki temu można jasno określić wolę dotyczącą tego, komu ma przypaść majątek po śmierci testatora.

Jak wygląda spisanie testamentu?

Można to zrobić własnoręcznie, sporządzając go pisemnie. Tym, co powinno się w nim znaleźć, jest data i podpis spadkodawcy. Dużo bezpieczniej jednak jest udać się z tą czynnością do notariusza. Przede wszystkim zyskuje się pewność, że dokument nie zaginie ani nie zostanie zniszczony. Z drugiej strony zyskuje na wiarygodności. Warto też zauważyć, że w niektórych przypadkach, jak np. przy testamencie z zapisem windykacyjnym, wymagana jest forma notarialna. Koszt spisania tego dokumentu jasno określa polskie prawo. Cena jednak może się różnić, jeśli testament ma zawierać zapis o wydziedziczeniu lub windykacyjny.

Jak wygląda spisanie testamentu?

Dlaczego warto powierzyć spisanie testamentu notariuszowi?

Jako ostatnia wola żyjącego spadkodawcy, testament pozwala rozporządzić majątkiem, jaki zostanie po jego śmierci. Jest to najlepszy sposób na zadecydowanie, kto i w jakim stopniu powinien mieć udział w pozostawionej przez zmarłego masie spadkowej. Umożliwia również wydziedziczenie osoby, których relacje z testatorem nie należały do najlepszych.

Choć testament nie wymaga formy aktu notarialnego, to spisanie go u notariusza ma konkretne zalety, warte wzięcia pod rozwagę. Przede wszystkim poświadczenie przez tego urzędnika uwiarygodnia dokument. Ma to duże znaczenie już po samej śmierci twórcy testamentu. Takie pismo, w przeciwieństwie do pozostałych form, trudno podważyć. Ponadto przechowywany w kancelarii notarialnej testament pozostaje bezpieczny – zarówno przed próbą celowego zniszczenia, jak i przypadkowego, np. w pożarze.

Koszt testamentu

Jaka jest cena spisania testamentu u notariusza? To, jak wysoki będzie koszt, ustalone zostało prawem na mocy rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Może się on różnić w zależności od dodatkowych zapisów, jakie spadkodawca pragnie zamieścić w ostatniej woli.