Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/xkazox2/domains/bierunnotariusz.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 644

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/xkazox2/domains/bierunnotariusz.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 661
Darowizna - Notariusz - Cena: opłata notarialna - Oświęcim, Bieruń
Ładuje...

Darowizna – Notariusz. Opłata notarialna

Jak stanowi kodeks cywilny (artykuł 888), darowizną jest zobowiązanie darczyńcy do nieodpłatnego świadczenia własnym majątkiem na rzecz obdarowanego. W zasadzie nie ma ograniczeń co do tego, co może stać się jej przedmiotem. Mogą więc być to ruchomości (np. samochód czy pieniądze), nieruchomości (działki, w tym te zabudowane, mieszkania), a także prawa (np. użytkowania wieczystego czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).

Cena: opłata notarialna – Darowizna
Zasadniczo darowizna powinna być zawsze poświadczona aktem notarialnym, a przy przekazaniu np. nieruchomości jest niezbędna. Wyjątkiem, znajdującym potwierdzenie w KC, jest faktyczne przekazanie przedmiotu obdarowanemu przez darczyńcę. Opłata notarialna, jaką za sporządzenie aktu pobiera notariusz, jest wyliczana na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. To, jaka będzie cena usługi, zależy od wartości przedmiotu darowizny.

opłata notarialna darowizna, cena
Choć darowizna wielu osobom kojarzy się z czynnością przekazania danego przedmiotu, to według obowiązującego w Polsce prawa stanowi zobowiązanie darczyńcy wobec obdarowanego. Dokonując tego aktu woli, obliguje się on do określonego świadczenia, polegającego na przekazaniu ruchomości (np. samochodu lub pieniędzy), nieruchomości (działki, domu etc.) lub prawa (w tym użytkowania wieczystego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) danej osobie.

Co do zasady darowizna powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Jak jednak stanowią przepisy kodeksu cywilnego, fizyczne przekazanie danego przedmiotu jest wystarczające w większości przypadków, z wyłączeniem sytuacji, gdy do zmiany prawa własności konieczne będzie poświadczenie notariusza. Tego wymaga na przykład darowane domu.

Ile wynosi opłata notarialna? Cena sporządzenia aktu uzależniona jest od wartości darowizny. Notariusz wylicza ją na podstawie rozporządzenia wydanego przez Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

opłata notarialna darowizna - cena